Gdzie wyrzucić folię po malowaniu?

GarsonieraBudowa i remontGdzie wyrzucić folię po malowaniu?

Malowanie to jedna z najpopularniejszych form odświeżania i dekorowania wnętrz. Jednak po skończonej pracy często zostają nam resztki farby, pędzle, wałki i folia malarska. Co zrobić z tymi odpadami? Gdzie je wyrzucić, aby postępować zgodnie z przepisami i dbać o środowisko? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Przepisy dotyczące utylizacji folii po malowaniu w Polsce

W Polsce kwestie utylizacji odpadów regulują: ustawa Prawo Ochrony Środowiska, Ustawa o Odpadach oraz akty wykonawcze do tych dokumentów. Zgodnie z tymi przepisami, folię malarską można wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Nie trzeba jej specjalnie segregować.

Podobnie można postąpić z zabrudzonymi farbą gazetami, workami czy taśmami malarskimi – one również mogą trafić do zwykłego kosza na śmieci w domu. Natomiast zużyte narzędzia malarskie (pędzle, wałki) oraz resztki farb i rozpuszczalników należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Jak pozbyć się resztek farby?

Jeśli po malowaniu zostały nam resztki farby, mamy kilka możliwości, aby się ich pozbyć w sposób przyjazny dla środowiska:

  • Farbę można przekazać komuś, kto będzie malował i wykorzysta ją.
  • Farbę można też przechować do następnego malowania, o ile nie przekroczyła daty ważności. Farby przechowuje się szczelnie zamknięte, w suchym i chłodnym miejscu.
  • Resztki farby można też zasypać trocinami, wiórami lub piaskiem, poczekać aż wyschnie i wtedy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Ten sposób nadaje się tylko do farb lateksowych.
  • Resztki farby można też oddać do sklepu, w którym ją kupiliśmy, o ile prowadzi zbiórkę, lub zawieźć do PSZOK.

Podsumowanie

Odpowiednia utylizacja odpadów po malowaniu jest ważna zarówno ze względu na przepisy, jak i ochronę środowiska. Folię malarską, zabrudzone gazety i taśmy można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Zużyte narzędzia, resztki farb i rozpuszczalników trzeba zawieźć do PSZOK. Resztki farby warto też przekazać innym, przechować do następnego remontu lub oddać do sklepu prowadzącego zbiórkę. Postępując w ten sposób dbamy o środowisko i unikamy kar za nieprawidłową utylizację odpadów.

Czytaj dalej

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj