Jak wydzielić sypialnię w kawalerce? 6 pomysłów

GarsonieraW kawalerceJak wydzielić sypialnię w kawalerce? 6 pomysłów

Kawalerka to mieszkanie, w którym na niewielkiej powierzchni musimy zmieścić wszystkie niezbędne strefy: kuchnię, salon, miejsce do pracy oraz sypialnię. Szczególnie ta ostatnia jest ważna, ponieważ to w niej regenerujemy siły i odpoczywamy po całym dniu. Jak więc wydzielić sypialnię w kawalerce, aby stworzyć przytulną i komfortową przestrzeń do snu? Poznaj kilka praktycznych sposobów.

Dlaczego warto wydzielić sypialnię w kawalerce?

Wydzielenie sypialni w kawalerce niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, pozwala na stworzenie intymnej, sprzyjającej odpoczynkowi przestrzeni, odseparowanej od dziennej części mieszkania. Dzięki temu, nawet w małym mieszkaniu, możemy cieszyć się komfortem posiadania osobnego miejsca do snu.

Wydzielona sypialnia to także większy porządek i lepsza organizacja przestrzeni. Nie musimy martwić się o rozłożone na kanapie pościele czy porozrzucane poduszki, gdy niespodziewanie odwiedzą nas goście. Wszystkie „sypialniane” rzeczy pozostaną schowane w swojej strefie, a salon będzie zawsze gotowy na przyjęcie gości.

Sposoby na wydzielenie sypialni w kawalerce

Wydzielenie osobnej sypialni w kawalerce może wydawać się niemożliwe, ale przy odrobinie kreatywności i sprytnych rozwiązaniach, można stworzyć przytulny kącik sypialniany nawet na bardzo małej przestrzeni.

1. Ścianka działowa z płyt gipsowo-kartonowych

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wydzielenie sypialni w kawalerce jest postawienie lekkiej ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych. Taką ściankę można postawić samodzielnie lub zlecić jej wykonanie fachowcom.

Ścianka z płyt g-k pozwala na stworzenie osobnego pomieszczenia sypialnianego, które będzie oddzielone od reszty mieszkania. Można w niej zamontować drzwi, dzięki czemu zyskamy dodatkową prywatność. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że zabiera ono trochę cennej powierzchni mieszkalnej i może optycznie zmniejszyć i tak już niewielkie wnętrze kawalerki.

2. Kotary i zasłony

Kolejnym sposobem na wydzielenie sypialni w kawalerce jest wykorzystanie kotar lub zasłon. To rozwiązanie jest tanie, proste w montażu i nie zabiera dużo miejsca.

Wystarczy zamontować pod sufitem karnisze lub szyny, na których zawiesimy kotary lub zasłony oddzielające część sypialną od reszty pomieszczenia. Materiał zasłon może być gruby i nieprzezroczysty, co zapewni nam dużą prywatność, lub lekki i ażurowy, przepuszczający światło. Wszystko zależy od naszych preferencji i stylu, w jakim urządzamy wnętrze.

3. Regały i biblioteczki jako ścianki działowe

Regały i biblioteczki mogą pełnić nie tylko funkcję mebli do przechowywania, ale także ścianek działowych, oddzielających strefę sypialną od dziennej. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala jednocześnie wygospodarować dodatkowe miejsce na książki, ozdoby czy inne przedmioty.

Regał może być otwarty z obu stron lub częściowo zabudowany od strony sypialni. Możemy wykorzystać gotowe moduły lub zamówić zabudowę na wymiar, idealnie dopasowaną do wielkości i kształtu naszej kawalerki. Pamiętajmy jednak, aby regał był stabilny i odpowiednio zamocowany do ściany lub sufitu.

4. Antresola sypialniana

Jeśli nasza kawalerka ma wysokie pomieszczenie, możemy rozważyć zbudowanie antresoli sypialnianej. To rozwiązanie pozwala na stworzenie dodatkowej powierzchni użytkowej i wyraźne oddzielenie strefy sypialnej od dziennej.

Na antresoli można wygodnie zmieścić łóżko, szafki nocne, a nawet niewielką szafę lub komodę. Pod antresolą możemy urządzić garderobę, miejsce do pracy lub przechowywania. Wadą tego rozwiązania jest konieczność wchodzenia po schodach na piętro sypialni oraz wysokie koszty związane z konstrukcją antresoli. Pamiętajmy też, że nie w każdej kawalerce będzie wystarczająco dużo miejsca na taką zabudowę.

5. Łóżko chowane w szafie

Ciekawym i coraz bardziej popularnym sposobem na wydzielenie sypialni w kawalerce jest wykorzystanie łóżka chowanego w szafie. Ten mebel to połączenie wygodnego łóżka i pojemnej szafy, które możemy rozłożyć na noc, a w ciągu dnia schować, zyskując dodatkową przestrzeń.

Łóżko chowane w szafie może mieć różne mechanizmy – rozkładane pionowo lub poziomo, wysuwane na prowadnicach lub podnoszone do góry. Ważne, aby było ono stabilne, łatwe w obsłudze i wygodne do spania. Wokół łóżka można zamontować dodatkowe półki lub szuflady na pościel i poduszki.

6. Sofa lub kanapa z funkcją spania

Jeśli nie mamy możliwości wstawienia do kawalerki osobnego łóżka lub chcemy zaoszczędzić miejsce, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie sofy lub kanapy z funkcją spania. Taki mebel pozwoli nam wygodnie wypoczywać w nocy, a w ciągu dnia będzie służył jako miejsce do siedzenia i relaksu.

Wybierając sofę lub kanapę do spania, zwróćmy uwagę na jakość wykonania, wygodę materaca i łatwość rozkładania. Dobrze, aby mebel miał pojemnik na pościel, w którym schowamy poduszki i kołdrę. Wokół kanapy możemy ustawić niewielkie stoliki, pufę lub komodę, które podkreślą strefę wypoczynkową i oddzielą ją optycznie od reszty pomieszczenia.

Aranżacja wydzielonej sypialni

Gdy już wybierzemy sposób na wydzielenie sypialni, pora pomyśleć o jej urządzeniu. Najważniejszym meblem będzie oczywiście wygodne łóżko. W małej sypialni najlepiej sprawdzi się łóżko z pojemnikiem na pościel lub takie, które można złożyć i schować na dzień.

Warto też pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Oprócz górnej lampy, przydadzą się kinkiety lub lampki nocne, które zapewnią nastrojowe światło przed snem. Nie zapomnijmy też o dekoracjach – miękki dywan, pledy i poduszki sprawią, że nasza mała sypialnia będzie przytulna i zachęcająca do odpoczynku.

Podsumowanie

Wydzielenie sypialni w kawalerce to nie lada wyzwanie, ale jak widać, jest kilka sposobów, aby sobie z nim poradzić. Niezależnie od tego, czy wybierzemy ściankę działową, zasłony czy meblościankę, ważne, aby stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń do snu. Dzięki temu, nawet w małym mieszkaniu, będziemy mogli cieszyć się komfortem posiadania osobnej sypialni.

Czytaj dalej

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj